LISTA GOŚCI – PRZYJEMNOŚĆ CZY EGZEKUCJA?!

Ślub i Wesele w Świecie bez granic

LISTA GOŚCI – PRZYJEMNOŚĆ CZY EGZEKUCJA?!

Większość młodych par musi trzymać się budżetu, a najważniejszą jego pozycją jest LISTA GOŚCI, ponieważ koszty przyjęcia to zwykle najdroższa część ślubu.

LISTA GOŚCI może podzielić nawet najbardziej zgodną rodzinę na walczące obozy i podsunąć młodej parze myśl, że najlepszym rozwiązaniem będzie uciec. Naleganie, żeby wszyscy, których to dotyczy, skrócili swoją LISTĘ GOŚCI, często sprawia, że osoba która płaci, czuje się winna i małostkowa. Narzeczeni się denerwują, rodzice narzekają a napięcie rośnie, sięgając zenitu.

Dlatego takt i dyplomacja mogą uratować TEN dzień oraz rodzinne więzi. 

LISTA GOŚCI  – 3 podstawowe zasady przetrwania

1. MACIE WYBÓR

Czy chcecie zaplanować LISTĘ GOŚCI i przyjęcie w zależności od budżetu, czy sporządzić LISTĘ GOŚCI i zaplanować przyjęcie zależnie od niej? cokolwiek wybierzecie, prawdopodobnie zobaczycie, że Wasza lista wymaga poprawek.

2. PAMIĘTAJCIE!!! TO WASZ ŚLUB!!!

Nie zgadzajcie się automatycznie, żeby kuzyni, których nigdy nie spotkaliście w swoim życiu, czy koledzy z pracy mamy mieli pierwszeństwo przed Waszymi przyjaciółmi. Przemyślcie to i omówcie na spokojnie. Może ostatecznie zaprosicie kuzynów, ale będziecie mieć więcej wyrozumiałości, a mniej niechęci, jeśli się zgodzicie, że tak to trzeba załatwić.

3. NIE WYBIERAJCIE ŁATWEGO ROZWIĄZANIA

Zapraszanie dużej liczby gości na ślub, a tylko niewielu na przyjęcie nie jest dobrym pomysłem. Zgodnie z zasadami savoir-vivre byłoby to obraźliwe, gdybyście rozesłali zaproszenia na ceremonię o formalnym charakterze do wielu osób, a zaproszenia na wesele do kilku faworyzowanych. Jeśli zdecydujecie się na duży ślub i  wesele to bądźcie konsekwentni do końca. 

LISTA GOŚCI  – zasady szczegółowe

CO STANOWI LISTĘ GOŚCI?

Lista gości składa się z magicznej liczby członków rodziny i przyjaciół, która odpowiada wielkości miejsca ślubu i wesela, jest zgodna z formalnym lub nieformalnym charakterem uroczystości i mieści się w ślubnym budżecie, co jest ważną sprawą praktyczną.

ILU GOŚCI MOŻE ZAPROSIĆ KAŻDA ZE STRON?

Tradycyjnie każda rodzina ma podział połowy całkowitej liczby gości, którą w dużym stopniu określa osoba będąca gospodarzem ślubu.
Trzeba zacząć od połączenia czterech list, które stworzą listę główną: jest to lista panny młodej, pana młodego, rodziców panny młodej oraz rodziców pana młodego. Wszyscy muszą sporządzić je realistycznie. W miarę negocjowania liczba gości na każdej z list może się zmieniać.

CZY DZIECI ORAZ OSOBY TOWARZYSZĄCE WASZYCH GOŚCI POWINNY BYĆ ZAPROSZONE?

To osobista decyzja. W tym wypadku dużą rolę odgrywa Wasz budżet oraz wielkość miejsca wesela. Nie jest konieczne zapraszanie żadnych z nich, ale należy kierować się wrażliwością.

KTO POWINIEN BYĆ ZAPROSZONY NA ŚLUB WIĄŻĄCY SIĘ Z WYJAZDEM?

Pamiętajcie, że trudniej jest ludziom przyjechać na ślub w odległym miejscu, więc Wasza LISTA GOŚCI będzie prawdopodobnie ograniczać się do najbliższej rodziny i przyjaciół. Nawet niektórzy z nich mogą nie być w stanie zjawić się na Waszym ślubie i weselu.

CZY NA PONOWNY ŚLUB POWINNO ZAPRASZAĆ SIĘ MNIEJ GOŚCI?

To zależy tylko i wyłącznie od Was!
Niektórzy narzeczeni ponownie wstępujący w związek małżeński wolą ograniczyć LISTĘ GOŚCI do najbliższej rodziny i przyjaciół, a bawić się na większej imprezie później. W tym przypadku krótka lista gości to wyraz troski o tych, którzy byli obecni na pierwszym ślubie ( i kupili wówczas prezent). 
Niektóre pary planują dużą i wyszukaną uroczystość, o jakiej zawsze marzyli. 


Ogólna wskazówka: ZAPROSIĆ WSZYSTKICH TYCH BEZ KTÓRYCH NIE WYOBRAŻACIE SOBIE ŚLUBU!

CO STANIE SIĘ GDY WIELU GOŚCI ODMÓWI PRZYBYCIA?

Powiem tak: BĄDŹCIE PRZYGOTOWANI!

Eksperci branży ślubnej przewidują, że odmówi od 15-20% gości. 
Oznacza to, że jeśli planujecie wesele na 150 osób, zapraszacie od 170-180 gości. Wcześniejsze zobowiązania, choroby i nieprzewidziane okoliczności prawdopodobnie przeszkodzą w pojawieniu się większej liczby osób, niż się spodziewacie. Porozmawiajcie z kierownikiem sali, by upewnić się, że zmieści się paru dodatkowych gości, jeśli będzie obecnych więcej niż planowane przez Was 150 osób. Takie podejście jest o wiele lepsze niż tworzenie listy A i listy B (goście z listy B otrzymają zaproszenia dopiero w momencie, gdy goście z listy A zrezygnują). Prawdopodobieństwo, że ludzie to odkryją i poczują się urażeni jest zdecydowanie zbyt duże. 

CZY MOŻNA W JAKIŚ SPOSÓB POGRUPOWAĆ GOŚCI NA LIŚCIE?

Tak! To bardzo dobry pomysł!
Pomysł ten jest bardzo dobry, ponieważ w momencie, gdy listę trzeba będzie skrócić, można będzie poczynić jasne rozróżnienia.
Dlatego poproście każdą rodzinę o sporządzenie LISTY GOŚCI w następujący sposób:

– w pierwszej kolejności:NAJBLIŻSZA RODZINA (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, własne dzieci państwa młodych);
– w drugiej kolejności:DALSZA RODZINA (ciotki, wujowie, kuzyni, dzieci waszego rodzeństwa);
– w trzeciej kolejności:PRZYJACIELE RODZINY (przyjaciele rodziców, sąsiedzi, Wasi przyjaciele – osoby, z którymi utrzymujecie bardzo bliskie relacje);
– w czwartej kolejności:ZNAJOMI RODZICÓW (wspólnicy, podwładni).

Pamiętajcie te wskazówki powinny opierać się na tym , co ma sens w waszym przypadku. Wszelkie planowanie musi być dostosowane do waszej sytuacji!!!

Kochani za tydzień zapraszam Was na kolejną część dzisiejszego artykułu, w której pokażę Wam jak skrócić LISTĘ GOŚCI, by każdy był zadowolony.

Do usłyszenia już za tydzień!

Asia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *