JAK STWORZYĆ IDEALNĄ LISTĘ GOŚCI

Ślub i Wesele w Świecie bez granic

JAK STWORZYĆ IDEALNĄ LISTĘ GOŚCI

Kontynuując tematykę z zeszłego tygodnia chciałabym Wam dzisiaj pokazać jak w prosty, a przede wszystkim przyjemny sposób STWORZYĆ IDEALNĄ LISTĘ WASZYCH GOŚCI.

Jak przyzna większość panien młodych, pięknie zorganizowany i zgrany ślub to udany rezultat wytrwałej pracy nad listami gości. Po połączeniu własnej listy oraz narzeczonego i obu par rodziców w jedną listę alfabetyczną oraz wpisaniu jej do PLANERA ŚLUBNEGO lub komputera, będziecie mieli zawsze pod ręką jeden z najważniejszych dokumentów niezbędnych do planowania ślubu. Będziecie wielokrotnie korzystać z tej listy w ciągu tygodni poprzedzających ślub: żeby zaadresować koperty, zaznaczyć kto potrzebuje map i wskazówek, oddzielić przyjęte i nieprzyjęte zaproszenia, itp.
Główna lista gości to podstawa ślubnych planów i jako taka powinna być starannie przemyślana i uaktualniania! 

Mądrze zaplanowana lista gości powinna zawierać:

1. DANE KONTAKTOWE

Pełne imię i nazwisko każdego z gości, adres, numer telefonu i powiązanie z narzeczoną lub narzeczonym, a także adres e-mail.


W wielu przypadkach ę-mail może być najszybszą drogą poinformowania kogoś o aktualnych planach.

2. MIEJSCE NA ZAZNACZENIE ODPOWIEDZI


Miejsce na zaznaczenie („haczykiem” lub znakiem „x”), czy dana osoba odpowiedziała na zaproszenie i ilu członków rodziny będzie obecnych. Zapisanie sobie, jakie osoby towarzyszące przyjdą z pojedynczymi gośćmi pomoże Wam zapamiętać, jak on lub ona się nazywa i umieścić imię obok jego lub jej miejsca przy weselnym stole.


Pamiętajcie, aby koniecznie dowiedzieć się imion i nazwisk osób towarzyszących, gdyż wielkim nietaktem jest zapisanie w zaproszeniu, czy na winietce „osoba towarzysząca”!

3. SPIS PREZENTÓW


Coraz rzadziej jako prezent ślubny otrzymuje się prezenty w formie rzeczowej, gdyż w dużej mierze prezentem są pieniążki. Jednak niezależnie od tego czy poprosicie swoich gości o prezent rzeczowy, czy prezent w formie pieniężnej to warto pomyśleć o wysłaniu podziękowań dla każdego z gości po ślubie. 


Owe podziękowania powinny być wysłane nie później niż dwa tygodnie po uroczystości.

4. NAZWISKA GOŚCI SPOZA MIEJSCA ZAMIESZKANIA, UROCZYSTOŚCI

Warto zaplanować miejsce, aby móc zaznaczyć, który z gości jest przyjezdny, żeby móc przesłać mu informacje dotyczące noclegów i dojazdu do miejsca ślubu i wesela.


REZERWOWA LISTA GOŚCI – co to takiego?

Rezerwowa lista gości to moim zdaniem ryzykowna propozycja. Istnieje możliwość, że urazi się czyjeś uczucia, i że goście będą się czuli zlekceważeni. Osobiście jestem przeciwna takiemu rozwiązaniu, ale rozumiem, że owa lista daje praktyczną możliwość kontrolowania liczby osób oraz budżetu. Jeśli to możliwe to sugeruję zaprosić wszystkich gości z listy, bowiem gdy lista jest starannie zaplanowana i kiedy weźmie się pod uwagę prawdopodobieństwo, że 10-20% zaproszonych osób odmówi, wtedy to właśnie podejście jest bardziej bezpośrednie i mniej kłamliwe niż uciekanie się do rezerwowej listy gości.

NAJMŁODSI NA ŚLUBIE I WESELU

Jedną z kwestii wywołujących ostatnimi czasy najbardziej burzliwe dyskusje przy planowaniu ślubu jest to, czy zapraszać dzieci. Niektórzy sądzą, że dzieci na ślubie to ingerencja i zakłócenie dla planów gości nastawionych na przeżywanie bardzo dorosłego rytuału. Inni zaś nie wyobrażają sobie uroczystości ślubnej bez najmłodszych pociech. 


Co ja o tym sądzę?

W tym przypadku pozostanę bez głosu. Pewnie każdy z Was niezależnie od tego, po której stronie stoi będzie oburzony, że nie zabrałam w tej sprawie głosu. Jednak zrobiłam to świadomie! Zamiast opowiadać się po któreś ze stron postanowiłam przedstawić Wam kilka rozwiązań, które każdemu z Was pomogą (lub nie) rozwiązać tę jakże niebywale trudną sytuację.

1. Jak dać gościom do zrozumienia, że dzieci nie są zaproszone?


W prosty sposób! Jeżeli nie macie zamiaru zapraszać dzieci, odpowiednim i zarazem sprawdzonym sposobem zakomunikowania tego jest umieszczenie tylko imion i nazwisk rodziców na kopertach i zaproszeniach.

 
NIESTOSOWNYM JEST pisać „bez dzieci” na zaproszeniach!!!


2. Jak wyznaczyć granice, zapraszając dzieci?

Jednym z najczęstszych problemów jest kwestia ograniczenia liczby dzieci na weselu. Przy dużych rodzinach, z mnóstwem kuzynów i kuzynek, koszt zaproszenia ich wszystkich może być zaporowy. Mimo to niektórzy krewni są tak można przekonani, że ich dzieci muszą być zaproszone, że biorą pod uwagę odrzucenie zaproszenia, jeśli dzieci zostaną wykluczone. Możliwym wyjściem jest wyznaczenie granicy wieku np. zaproszenie dzieci powyżej dziesięciu lat, a innym – zaproszenie tylko dzieci z najbliższej rodziny. W każdym razie, kiedy się już zdecydujecie, nie róbcie wyjątków, gdyż to spowodowałoby więcej przykrości niż wytrwanie przy swoim.

3.Jak wyjaśnić, że to „tylko dla dorosłych”?

Przeprowadźcie aktywną kampanię rozpowszechniającą, że wasz ślub będzie imprezą tylko dla dorosłych. Przedyskutujcie sytuację z przyjaciółmi i rodziną. Poproście ich, by rozpowszechnili tę wiadomość. Możecie nawet załączyć notkę dla tych przyjaciół i krewnych, którzy mogą być najbardziej oburzeni waszą decyzją, z wyjaśnieniem, że koszty, wielkość miejsca, charakter uroczystości nie pozwalają wam zaprosić dzieci. Niestety, niektórzy goście świadomie ignorują uprzejme pominięcie imion ich dzieci na zaproszeniu i piszą lub dzwonią do was mówiąc, że przybędą z dziećmi. W takim wypadku będziecie zmuszeni porozmawiać z nimi wprost: „Przykro nam, ale Olu, ale nie zapraszamy na ślub dzieci. Nie będziemy w stanie przyjąć Zuzi i Maćka”. Jeśli w rezultacie usłyszycie: „To ja tez nie przyjadę”, niech tak będzie. 


Pamiętajcie, że w takiej sytuacji to goście uchybili etykiety, nie wy!

Moi Drodzy na dziś to już wszystko! 


Mam nadzieje, że zarówno ten artykuł, jak każdy poprzedni pomoże Wam choć w niewielkim stopniu rozwiązać problemy związane z organizacją waszego ślubu i wesela.


A już za tydzień…


Zapraszam Was na kolejny cykl artykułów oraz vlogów dotyczących ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH!


Z pozdrowieniami 
Wasza Asia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *